Pacientiem ar ļoti augstu holesterīna līmeni pieejamas konsultācijas pie lipīdu speciālistiem

Add a little bit of body text (2)

No 2025. gada 7. janvāra ir pieejama digitāla pieteikšanās konsultācijai pie lipīdu speciālista, ja ir aizdomas par pārmantoti izteikti augstu holesterīna vai citu lipīdu līmeni.

Lipīdu speciālista konsultācija varētu būt nepieciešama un pieteikšanās anketu ieteicams izmantot gadījumos, ja:
1. Ir diagnosticēts ļoti augsts holesterīna līmenis asinīs un ārsts ir ieteicis konsultēties pie lipīdu speciālista, jo pastāv aizdomas par ģimenes hiperholesterinēmiju (ģimenē pārmantoti augstu holesterīnu). Lipīdu speciālista konsultācija ir ieteicama, ja “kaitīgais” jeb zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL) holesterīns ir paaugstināts:
• >4,0 mmol/l 18-24 gadu vecumā
• >4,5 mmol/l 25-29 gadu vecumā
• >5,0 mmol/l 30-54 gadu vecumā
• >6,0 mmol/l >55 gadu vecumā
2. Ir izteikti paaugstināts triglicerīdu līmenis >10,0 mmol/l
3. Ir ļoti augsts lipoproteīna(a) līmenis >100 mg/dl vai 250 nmol/l

Lai pacientiem padarītu ērtāku pieteikšanos pie speciālista un uzlabotu komunikāciju ar rindas koordinatoru, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologi un lipīdu speciālisti sadarbībā ar pacientu organizāciju ParSirdi.lv un Slimību profilakses un kontroles centru ir izstrādājuši elektronisku pieteikšanās anketu, kuras tehnisko risinājumu nodrošina Latvijas izcelsmes digitālās veselības jaunuzņēmums Longenesis.

Pieteikšanās anketa pieejama šeit (pašlaik autorizēšanās iespējama tikai ar eparakstu, lūgums ievadīt visus veselības rādītājus): https://engage.longenesis.com/lv/hiperlipidemijas-registrs/project/kekyq

Kādēļ nepieciešams aizpildīt anketu?

Lēmumu par konsultācijas nepieciešamību var ietekmēt vairāki faktori, ne tikai analīžu rezultāti. Tiek ņemts vērā arī vecums, vai ir jau zināmas sirds-asinsvadu slimības, vai pirmās pakāpes radiniekiem ir paaugstināts holesterīna līmenis vai agrīnas sirds-asinsvadu slimības. 

Piesakoties konsultācijai telefoniski, šīs informācijas apkopošana var būt laikietilpīga. Tādēļ tiek piedāvāta arī šī iespēja pieteikties elektroniski, lai norādītu izsmeļošāku informāciju par sevi. Jāuzsver, ka anketā ir jānorāda tikai to informāciju, kas ir zināma un ko pats pacients vēlas norādīt. Visu sadaļu aizpildīšana nav obligāta.

  Uz anketā norādīto datu pamata, tiks izvērtēta konsultācijas nepieciešamība un steidzamība. Pēc anketas aizpildīšanas ar pacientu sazināsies rindas koordinators, lai saskaņotu konsultācijas laiku vai precizētu informāciju.

Elektroniskās pieteikšanās priekšrocības

  • Ātra un ērta pieteikšanās: Nav nepieciešams zvanīt telefoniski. Infomāciju var ievadīt sev ērtā laikā, rūpīgi apdomājot atbildes uz jautājumiem.
  • Iespēja sniegt izsmeļošu un precīzu informāciju: Iespējams sniegt vairāk datus par sevi, lai speciālistam būtu pēc iespējas pilnvērtīgāka informācija.
  • Konfidencialitāte: Saziņa notiek ievērojot personas datu drošību.

Ko pacients var sagaidīt pēc anketas aizpildīšanas:

  • Mēs sazināsimies ar Jums 2-3 darba dienu laikā pa Jūsu norādīto tālruni vai e-pastu, lai apstiprinātu Jūsu pieteikumu un vienotos par konsultācijas laiku. Dažos gadījumos var tikt rekomendēts sākotnēji konsultēties pie ģimenes ārsta, kardiologa vai cita speciālista.
  • Konsultācijas laikā speciālists izvērtēs Jūsu lipīdus, veselības stāvokli, iespējamās slimības pazīmes, ģimenes stāstu un izstrādās individuālu izmaklējumu un ārstēšanas plānu.

Ja nevēlaties aizpildīt šo elektronisko anketu, vienmēr varat pieteikties telefoniski zvanot vai sūtot sms vai ziņu Whatsapp lietotnē darba dienās 8:30-17:00 uz telefona numuru: 25449674.

  •   Lūgums ņemt vērā, ka reģistra koordinators ne vienmēr var uzreiz atbildēt.
  •   Pietiek ar vienu zvanu, pēc kura ir jāgaida, kad LĢHR koordinators atzvanīs. Dažu dienu (vēlakais nedēļas) laikā koordinators visiem atzvana.

Te varat iepazīties ar informāciju, kā labāk sagatavoties konsultācijai: Loģistikas shēma LĢHR

Pieteikšanās anketa ir tapusi ar Eiropas Komisijas ceturtās Veselības programmas Vienotās rīcības projekta „Kopīgā iniciatīva pret sirds un asinsvadu slimībām un diabētu” (angļu val. – „Joint Action on CARdiovascular diseases and DIabetes„JACARDI””) atbalstu. 

Latvijā projektu realizē Slimību profilakses un kontroles centrs sadarbībā ar Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas lipīdu (holesterīna, lipoproteīna(a) un triglicerīdu) speciālistiem.  

JACARDI projekts tiek finansēts no EK Veselības programmas “ES –veselībai” (2021.–2027.) līdzekļiem. Projekta mērķis ir atbalstīt dalībvalstīs uzsāktos inovatīvos pacientu aprūpes prakšu pilottestus, kas mērķēti uziedzīvotājiem ar sirds un asinsvadu slimību un diabēta risku.