Injekcijas PCSK9

12655711563_28071d7750_o

Holesterīnu pazeminošās zāles ir jālieto visos gadījumos, kad:

  • ārsts ir jau konstatējis aterosklerozi (holesterīna izgulsnēšanos artērijās) vai
  • ārsts ir konstatējis, ka šīs slimības risks ir ļoti liels.

Abos gadījumos ir ļoti svarīgi ievērot veselīgu dzīvesveidu (nekad nav par vēlu to uzsākt darīt!), tomēr jāņem vērā, ka daudzos gadījumos ar to vien nav garantēta izvairīšanās no sirds un asinsvadu slimībām.

Šobrīd pasaulē ir radīti jauni medikamenti PCSK9 inhibitori, kas pacientiem tiek ievadīti injekciju veidā (reizi mēnesī vai reizi divās nedēļās).

PCSK9 inhibitors ir pierādījis augstu efektivitāti ZBLH jeb “sliktā” holesterīna līmeņa pazemināšanai pacientiem, kuriem līdz šim standarta terapija nav bijusi pietiekama un nav sasniegti ārstēšanās vadlīnijās noteiktie holesterīna mērķi. Pacientiem, kam, neskatoties uz maksimāli panesamajām statīnu devām kombinācijā ar ezetimību neizdodas sasniegt ZBL holesterīna mērķa līmeni, vienīgā iespēja aizkavēt smago aterosklerozes procesu, kā arī novērst sirds un asinsvadu slimību komplikācijas, ir PCSK9 inhibitori, kas ZBLH pazemina par papildus 60%. Īpaši aktuāli tas ir pacientiem ar pārmantoti ļoti augstu holesterīna līmeni.

Eiropas Kardiologu biedrības un Eiropas Aterosklerozes biedrības 2019. gada vadlīnijās par dislipidēmiju diagnostiku un ārstēšanu norādīts, ka PCSK9 inhibitora terapija ir nepieciešama pacientiem ar ļoti augstu risku kardiovaskulāras slimības dēļ (sekundārā profilaksē) un ļoti augsta riska pacientiem ar ģimenes hiperholesterinēmiju, ja ZBLH mērķis nav sasniegts ar statīna un ezetimība kombināciju.

(https://academic.oup.com/eurheartj/article/41/1/111/5556353).

Atbilstoši kompensācijas nosacījumiem, inovatīvais medikaments iesākumā tiek kompensēts prioritāriem pacientiem ar visaugstāko holesterīna līmeni, kas tāds saglabājies jau citu saņemto terapiju fonā.

Jaunais medikaments ir lietojams injicējamā veidā divas reizes mēnesī. Un tā nozīmēšanai ir stingri kritēriji, pēc kuriem vadās speciālisti. Atkarībā no pacienta diagnozes medikamentam tiek piemērota 50% vai 100% kompensācija.