Kā liecina globālie dati, kopš pandēmijas sākuma ir samazinājies neatliekamo medicīnisko palīdzības izsaukumu skaits pacientiem ar sirds un asinsvadu slimībām. Daudzi pacienti bailēs no Covid-19 nevēršas pēc palīdzības un tāpēc nereti slimības tiek ielaistas vai pat iestājas letālas sekas.
Atcerieties, ja notiek infarkts vai insults, nedrīkst vilcināties, jo katra minūte var būt izšķiroša, tāpēc uzziniet, kādi ir infarkta vai insulta simptomi, kad jāzvana neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai.
Kā atpazīt infarktu?
Miokarda infarkts rodas, ja kādu iemeslu dēļ sirds artērijas tiek nosprostotas, piemēram, ar trombu, tad daļa sirds muskuļa asins apgādi nesaņem un atmirst. Izveidojas sirds muskuļa bojājums jeb miokarda infarkts, kas izpaužas ar stiprām dedzinošām, plēsošām, žņaudzošām sāpēm krūšu kurvī, kas ilgst vairāk par 30 minūtēm. Ja skābekli saturošo asiņu plūsma netiek ātri atjaunota, var rasties paliekošs smadzeņu bojājums un iestāties nāve.
Infarkta simptomi:
Kā atpazīt insultu?
Insults ir pēkšņs smadzeņu bojājums, kas rodas un attīstās asinsvada nosprostojuma dēļ (notiek biežāk) – tādā gadījumā to sauc par išēmisku insultu jeb cerebrālu infarktu, vai arī asinsvada plīsuma dēļ (notiek retāk) – tādā gadījumā to sauc par hemorāģisku insultu.
Insulta simptomi
Lai atpazītu insulta simptomus ir izstrādāts tests ĀTRI:
Ā – atsmaidi! Smaids parāda, vai acs vai mutes kaktiņš sejas vienā pusē nav noslīdējis uz leju.
T – turi rokas! Vienlaikus paceļot un noturot abas rokas, redzams, vai viena no tām nav vājāka un nenoslīd uz leju.
R – runā! Pārbaude atklās, vai cilvēks var pateikt vai atkārtot vienkāršu teikumu.
I – izsauc palīdzību! Nespējot veikt kaut vienu no šīm darbībām, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.