Profilakse un ārstēšana

sirds

Pats svarīgākais, ar ko vajadzētu sākt – ir noteikt holesterīna līmeni. Parasti pirmo reizi mūžā bērniem holesterīnu vajadzētu noteikt 6-12 gadu vecumā, jo tad dzīvesveids vielmaiņu parasti vēl nav tik ļoti ietekmējis. Ja kādam no vecākiem ir jau zināma ģimenes hiperholesterinēmija, tad vēlams ātrāk. Slimību var mērķtiecīgi meklēt bērnam, ja zināms, ka kādam no vecākiem ir diagnosticēta ĢH, taču nereti notiek arī otrādi – konstatējot ļoti augstu holesterīnu bērnam, nonāk pie diagnozes vecākiem. Jebkurā gadījumā ikvienam vajadzētu vērsties pie sava ģimenes ārsta un veikt holesterīna analīzes, pēc tam nepieciešamības gadījumā ģimenes ārsts var nosūtīt uz tālākiem izmeklējumiem pie speciālista.

Ārstēšana

Pirmkārt, jādara viss, lai holesterīnu padarītu pēc iespējas zemāku un mazāk kaitīgu organismam.

Galvenie principi sekmīgai ārstēšanai:

  • nesmēķēt – šīs slimības gadījumā smēķēšana ir daudzkārt bīstamāka (lai gan holesterīnu nepaaugstina, smēķēšana to padara divreiz kaitīgāku),
  • svarīgas regulāras fiziskās aktivitātes (vismaz 3 stundas nedēļā) un pareizs uzturs,
  • jāizvairās no liekā svara,
  • svarīgi atnākt pie ārsta, noskaidrot savu holesterīna līmeni un vajadzības gadījumā uzsākt ārstēšanos.

Katrā gadījumā ārstēšana tiek uzsākta individuāli, taču, ja pieaugušam cilvēkam slimība apstiprinās, terapija ar statīniem ir absolūti nepieciešama. Daudziem ĢH pacientiem ir nepieciešama vairāku zāļu kombinācija un regulāra novērošana pie attiecīga slimības speciālista. Atsevišķos gadījumos, kad cilvēkiem ir slikta statīnu panesamība, ir iespējamas arī citas zāļu terapijas. Šobrīd ir pasaulē izstrādāti arī injicējami medikamenti, kas cerams drīzumā būs pieejami arī Latvijā atsevišķām pacientu grupām.

Pacienta līdzestība šīs slimības ārstēšanā ir ārkārtīgi svarīga, jo statīni parasti ir jālieto visu mūžu. Ja slimība ir diagnosticēta, svarīgi arī pacienta radiem noteikt holesterīna līmeni, veikt diagnostiku, un nepieciešamības gadījumā uzsākt ārstēšanos.