Atzīmējot Ģimenes hiperholesterinēmijas dienu 24.septembrī, kardiologi uzsver, ka augsts holesterīna līmenis var būt ne tikai neveselīga dzīvesveida sekas, bet arī iedzimta slimība, kas var novest pie agrīna infarkta vai pat pāragras nāves.
Pēdējo gadu pētījumi liecina, ka ģimenes hiperholesterinēmija Eiropā sastopama vienam cilvēkam no 200-250. Tas nozīmē, ka Latvijā varētu būt vismaz 8 tūkstoši šādu pacientu.
Ģimenes hiperholesterinēmija ir slimība, kuras pamatā ir ģenētisks defekts kādā no gēniem, kas atbild par holesterīna vielmaiņu. Galvenā ģimenes hiperholesterinēmijas negatīvā izpausme ir tā, ka cilvēks ar koronāro sirds slimību, kad holesterīns izgulsnējas sirdi apasiņojošās vainagartērijās, saslimst krietni agrāk, nekā tas notiek vidēji citiem, un tas var notikt pat ievērojot perfektu dzīvesveidu. Turklāt slimība mēdz attīstīties salīdzinoši jauniem cilvēkiem – jau 30–40 gadu vecumā, īpaši, ja tā netiek savlaicīgi diagnosticēta. Līdz ar to ģimenes hiperholesterinēmijas gadījumā jauni cilvēki 30–40 gadu vecumā ir pakļauti tādam holesterīna kopējam daudzumam, kāds raksturīgs tikai pēc 60 gadu vecuma, un pat lielākam (kopējais holesterīns ir 7 mmol/l un vairāk, sliktais jeb ZBL holesterīns ir 5 mmol/l un vairāk).
Lai pasargātu sevi no infarkta un citām sirds un asinsvadu slimībām, pacientu biedrība “ParSirdi.lv” un Latvijas Kardiologu biedrība aicina pārbaudīt holesterīna līmeni sev un ģimenes locekļiem, un nepieciešamības gadījumā vērsties pie ārsta pēc palīdzības.
Vairāk par ģimenes hiperholesterinēmiju, lūdzu skatiet: https://parholesterinu.lv/gimenes-hiperholesterinemija/par-slimibu/