Gardas receptes sirds veselībai

15890720902_185294e568_o

Lapu kāpostu salāti

Nepieciešamie produkti:

  • 2 lielas saujas lapu kāpostu (kale)
  • Olīveļļa 4 ēdamkarotes
  • Anšovu pasta (pēc garšas) vai anšovi
  • Nedaudz baltvīna etiķa
  • Šķipsniņa brūnā cukura
  • Ciedru rieksti 1 sauja

Saplucina kāpostu lapas, pieber ciedru riekstus un pārlej ar mērci, kas pagatavota no olīveļļas, sasmalcinātiem anšoviem vai anšovu pastas, baltvīna etiķa un cukura. Gatavs!

Pasta ar brokoļiem (vai romiešu salātiem) – 4 porcijām

Nepieciešamie produkti

  • 400g makaronu (penne, fusilli, conchiglie, jebkada veida īsā pasta)
  • 3 anšovi
  • Čilli
  • 2 ķiploka daiviņas
  • Vidēja lieluma galviņa brokoļa vai romiešu kāposta
  • Sāls
  • Olīveļļa
  • Siers – parmezans/grana/pecorino

Katlā liek vārīties ūdeni, kur noblanšē brokoļus, kas sadalīti mazos gabaliņos (arī kātu). Pannā liek sildīties olīveļļu ar ķiploku, anšoviem un čilli. Kad anshovi ir izšķīduši, liek sutināties noblanšētos kāpostus. Ūdeni katlā, kur tika noblanšēti brokoļi, uzvāra ar sauju sāls un liek vārīties pastu. Brokoļiem pannā nav jācepas, bet jāsutinās, tapēc brīdī, kad sāk raut klāt, var uzliet karsto pastas ūdeni. Kad pasta izvārījusies al dente, nolej lieko ūdeni un liek pannā kopā ar brokoļiem uz pusminūti, lai mērce paspēj apņemt makaronus. Servēt ar uzrivētu parmezana, grana vai pecorino sieru.

Cepta siļķe

Svaigu siļķi izķidā (ja ir vēlēšanās, no- griež fileju), liek pannā ar kripatiņu olīveļļas un apcep no abām pusēm 5 min. Pasniedzot var pievienot ne- daudz sāls pēc garšas. Tik vienkārši! (Siļķi var iegādāties tirgū, aptuvenā cena 1,90 Eur/kg)

screen-shot-2016-11-24-at-12-23-58

Kabaču pankūkas

Sastāvdaļas:
Kabacis, vidēja lieluma (30cm) – bez mizas un sēklām, sarīvēts
Lapu kāposts (kale), 3-4 sablendētas lapas
2 olas
3 ēdamkarotes miltu
1 tase rīvēta Parmesan siera
5-7 gailenes
½ tējkarotes ķimeņu, melno piparu, sāls

Sēnes apcep olīveļļā, tad pievieno pārējām sastāvdaļām, sajauc. Liek uz pannas plānā kārtiņā kā pankūkas un cep no abām pusēm zeltainas.

Piedāvāju pasniegt kopā ar tomātu salātiem. Lielu, gaļīgu tomātu sagriež gabaliņos, pievieno sīki sagrieztus zilos sīpolus, svaiga bazilika lapas un salātu mērci.
Salātu mērce: 1 tējkaroti brūnā cukura izšķīdina 1 tējkarotē baltvīna etiķa vai citronu sulas, pievieno 3 ēdamkarotes olīveļļas, sajauc, iegūstot zeltainu emulsiju, ko pārlej tomātu salātiem!

screen-shot-2016-11-24-at-12-27-33

Karpa

Karpu notīra, sagriež gabaliņos, arī mugurkaulu – uz pusēm, lai labāk izceptos.
No galvas, astes un spurām izvāra buljonu, pieliekot lauru lapu, sīpolu, melno piparu graudus, burkānus un pēc izvēles arī kartupeli. Pirms pasniegšanas vēlams bagātīgi papildināt ar sagrieztām dillēm un pētersīļiem.

Karpas gabaliņus viegli apviļā miltos un liek karstā pannā olīvelļā cepties no abām pusēm zeltainus. Noņemot no pannas, liek katliņā kārtām (lai uzturētu siltumu) un pa vidu iegriež svaiga ķiploka šķēlītes. Pasniedz ar grauzdētu saldskābmaizi un mārrutkiem.

Divu paralēli gatavotu ēdienu gatavošanas laiks – 20 min + 10 min zivs tīrīšana.

Pupiņu sautējums

(var lietot arī lēcas vai turku zirņus).

Iemērc pupiņas vai turku zirņus uz nakti ūdenī.
Pannā olīveļļā apzeltī (15 – 20 min) 1 sagrieztu sīpolu, 2 daiviņas ķiploka, 2 seleriju kātus un 2 burkānus – šādi tiek veidots sofritto. Tikmēr pupiņas (nolej ūdeni, kurā mērcējās) liek ūdenī (labāk buljonā!), kas tās knapi apsedz un vāra uz nelielas uguns. Ja buljona nav, garšai pieliek lauru lapu, timiānu, pētersīļus. Labai garšai var pieliekt arī Parmezan siera miziņu. Tad pieliek sagatavoto sofritto un sautē, kamēr pupiņas mīkstas. Beigās iemaisa puskrūzīti sarīvēta Parmezāna un gatavs! Pasniedz karstu!
Ja kaut kas paliek pāri, tad atdzisušās pupiņas var sablendēt (iznāk kaut kas līdzīgs humusam) un lietot uz rīta vai pusdienu graudu maizītes!

Grillēts cālis

Nepieciešams cālis – līdz 800 g (labi der mazie „pavasara cāļi”).
Pārgriež pa vēderu un krūšu kurvi un atver vaļā vienā plaknē.
Izkausē 50 g sviesta (vai olīveļļu), ar siltu iemasē cāli no visām pusēm, ierīvē sāli un melnos piparus. Pievieno jebkuras sirdij tīkamas garšvielas (vēlams saberztas pulverī, lai grilējot neapdeg). Ļauj 30 minūtes iemarinēties.
Uz grila liek čuguna pannu, uz tās liek atvērto cāli, kuram virsū liek kādu ugunsizturīgu plakanu pannu un slogu (kaut vai ķieģeli). Cep no abām pusēm 20 – 25 minūtes atkarībā no tā, cik liels ir cālis.
Pims cepšanas beigām aplaista ar ķiplokūdeni (glāzē ūdens izspiež 3 ķiploka daiviņas, ļauj iestāvēties).
Gatavs!
Pasniedz ar saldskābmaizi vai tvaicētiem rīsiem un pašdarinātu tomātu mērci.

Ķirbju biezzupa

Vislabāk derēs mazie ķirbīši spilgti oranžā krāsā, jo tie ir saldi un aromātiski! Labi der arī riekstu jeb sviesta ķirbis. Vēl vajadzēs 1 kartupeli, 1 burkānu, sīpolu, seleriju kātu, 2 ķiploka daivas.

  • Ķirbi sagriež šķēlēs un liek cepeškrāsnī uz 20 min. Tas ķirbim piešķis vēl vairāk salduma!
  • Pannā ar 1-2 ēd.k extra virgin olīveļļas uz mazas uguns apcep sagrieztu burkānu, sīpolu, ķiploku un selerijas kātu! Sīpols un ķiploks nedrīkst palikt brūns, krāsai jākļūst zeltainai!
  • Katliņā liek lielos gabalos sagrieztu kartupeli, apcepto burkānu, cepeškrāsnī izcepto ķirbi, ieber tējkaroti ķimeņu un uzlej ūdeni tik daudz, lai knapi apsedz dārzeņus, uzvāra, kamēr kartupelis mīksts.
  • Tad visu sablendē biezzupā. Zupa iznāks bieza un tumīga. Kad servējiet galdā, zupā var „iezīmēt” rakstus ar grauzdētu ķirbju eļļu ( derēs arī riekstu eļļa, trifeļu eļļa vai tā pati olīveļļa). Ja vēlaties piešķirt zupai pikantumu, varat ierīvēt svaigu ingveru, čilli pipariņu vai ķimeņu vietā likt kumīnu. Klāt labi derēs grauzdēta saldskābmaizes šķēle.

Ar šo ēdienu uzņemsiet vitamīnus, ogļhidrātus, šķiedrvielas, mono- vai poli- nepiesātinātās taukskābes (atkarībā, kādu eļļu liksiet klāt). Zupa ir brīnišķīgā oranžā krāsā ar burvīgu aromātu, ko varat papildināt ar dažnedažādām garšvielu variācijām, dekorējot ar sīki sagrieztu pētersīli, svaigu vai žāvētu timiānu, bet varbūt derēs sīki sagriezts ķiploks gripas profilaksei!

Zupas gatavošanas laiks – 25 min.

Lauku tītara cepetis svētkiem

Nepieciešams jauns tītars (līdz 8 mēn.), lai gaļa būtu sulīga un mīksta.
Sagatavo maisījumu: olīveļļa, izspiests ķiploks (visa galviņa), ķimenes, sinepju graudi (vēlams piestā sasmalcināt, lai vēlāk neapdeg), melnie pipari, sāls. Ar šo maisījumu apsmerē tītaru no ārpuses, ierīvē arī no iekšpuses, vēlams ļaut šādi iemarinēties aptuveni stundu. Tad tītara vēderā iepilda bumbieru pusītes (ja miza cieta, tad jāmizo!). Liek karstā cepeškrāsnī 230 grādos uz 15 minūtēm, tad samazina karstumu līdz 200 grādiem un cep 2 vai vairāk stundas (30 min uz 1 kilogramu). Putns būs sulīgāks, ja to liks karstumizturīgā traukā.
Kā piedevu var sagatavot seleriju biezeni. To gatavo tāpat, kā kartupeļu biezeni – kad selerija novārīta mīksta, to sastampā ar kartupeļu stampu, tad puto, lēnām pievienojot pienu, līdz vajadzīgajai konsistencei. Brīnišķīga piedeva varētu būt arī dzērveņu mērce (gan jau pagabrabā kāda burciņa Ziemassvētkiem stāv!).

Crepes Suzette

4 plānās pankūkas (1 saputota ola, 1 glāze piena, 1 glāze miltu, 1 tējkarote cukura, šķipsniņa sāls, 1 ēdamkarote kausēta sviesta), ceptas olīveļļā.
Mērcei – 2 apelsīni, nomizoti, sadalīti gabaliņos, sarīvēta miziņa, + 2 apelsīnu sula. Mērci pannā uzkarsē, saudzīgi ievieto divreiz pārlocītas gatavās pankūkas, uz lēnas uguns uzkarsē. 
Tad pankūkas karstas servē uz šķīvja!

Citas kardiologu ietiektas veselīgas receptes, lūdzu skatīt šeit.