Latvijas Ģimenes hiperholesterinēmijas reģistrs

About Latvian Registry of Familial Hypercholesterolemia


Lai pacientiem un viņu  tuviniekiem savlaicīgi atklātu ģimenes hiperholesterinēmiju (ĢH),  sadarbojoties LU Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūtam (LU KRMI) un P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Latvijas Kardioloģijas centram Valsts pētījuma programmas ietvaros pērn ir uzsākts pacientu kaskādes skrīnings un ir izveidots Latvijas Ģimenes hiperholeterinēmijas reģistrs (LĢHR).

Tas pacientiem dod iespēju saņemt kvalificētu kardiologa konsultāciju, kurš ir apmācīts šīs slimības diagnosticēšanā un kurš var pareizi izvērtēt, vai ir nepieciešams uzsākt profilaktiskos pasākumus un ārstēšanu, kā arī var palīdzēt noskaidrot, vai šī slimība ir pārmantota arī citiem ģimenes locekļiem. Visā pasaulē par visefektīvāko veidu, lai atklātu pēc iespējas vairāk šo pacientu, tiek uzskatīts tā sauktais kaskādes skrīnings. Ar to tiek saprasts slimības skrīnings visiem pirmās un otrās pakāpes radiniekiem, ja pacientam ir diagnosticēta ĢH. Kopš 2015. gada sākuma ar LĢHR palīdzību ir diagnosticēti vairāk nekā 100  pacienti ar ģimenes hiperholsterinēmiju.

Reģistra komanda

Pacientu konsultācijas reģistrā ir komandas darbs, kurā līdzās LĢHR izveidotājam un vadītājam prof. Gustavam Latkovskim darbojas arī jaunie un topošie speciālisti, kā arī jau pieredzējuši kardiologi.

LĢHR komanda

Prof. Gustavs Latkovskis

Sertificēts klīniskais un invazīvais kardiologs, LĢHR vadītājs, LU KRMI vadošais pētnieks

Dr. Vita Šaripo

Sertificēta kardioloģe, interniste, LĢHR konsultējošā kardioloģe

Dr. Daiņus Gilis

Kardioloģijas rezidents, LĢHR konsultējošais ārsts

Dr. Rūta Meiere

Sertificēta kardioloģe, LĢHR konsultējošā ārste

dr. Georgijs Ņesterovičs

Kardioloģijas rezidents

 

dr. Elizabete Tērauda

Kardioloģijas rezidente

 

Kā norit pacientu konsultācija?

Pēc tam, kad pacients sazinājies ar reģistra konsultatīvā tālruņa speciālistu (skat.zemāk), izvērtējot pacienta vai viņa ārsta sniegto informāciju, viņš tiek uzaicināts uz ambulatoru vizīti Latvijas Kardioloģijas centrā. Tās laikā ar pacientu tiek izrunātas agrīnas sirds-asinsvadu saslimšanas, tiek analizēta pacienta personīgā slimības vēsture – augstākie datētie holesterīna rādītāji, to izmaiņas terapijas ietekmē, citu analīžu rezultāti, kas var norādīt uz slimībām, iepriekš veikto sirds un asinsvadu izmeklējumu rezultāti, ja tādi ir utml.

Vadoties no šīs iegūtās informācijas, tiek noteikta ģimenes hiperholesterinēmijas diagnozes iespējamība, izmantojot starptautiski pieņemtu skalu ar gradāciju – droša/ ticama/iespējama ĢH. Tam seko sertificēta kardiologa  konsultācija par tālāko izmeklēšanas un terapijas taktiku, kā arī ieteikumi veselīgam dzīvesveidam. Tā kā slimība ir ģenētiski pārmantota, ja pacientam tiek uzstādīta droša vai ticama ĢH diagnoze, tad ir 50 % varbūtība, ka tas skar arī pirmās pakāpes radiniekus (vecākus, bērnus, brāļus un māsas).

Sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru finansiālo iespēju robežās pacientiem tiek veiktas arī ģenētiskās analīzes, kas ir ārkārtīgi svarīgas, lai noteiktu precīzu diagnozi.

Iespēja pacientiem veselīgai un kvalitatīvai dzīvei

LĢHR tiek uzņemti pacienti ar mērķi turpmāk pievērst tiem daudz pastiprinātāku ilgtermiņa uzmanību ar regulārām vizītēm un kardiologa uzraudzību pēc nepieciešamības. LĢHR  pamatmērķis ir nodrošināt maksimāli efektīvu primāro profilaksi (ārstēšanas uzsākšanu pirms sirds-asinsvadu slimības attīstīšanās) un sniegt iespēju pacientiem un viņu tuviniekiem nodrošināt veselīgāku, kvalitatīvāku dzīvi.

Nozīmīga loma ir arī veiksmīgai sadarbībai ar pacienta ģimenes ārstu. Tāpēc, lai labāk informētu kolēģus, ar pacienta starpniecību un akceptu, ģimenes ārstam tiek nosūtīta vizītē iegūtā informācija un slēdziens.

Kā pieteikt konsultāciju pie reģistra speciālista

LĢHR konsultatīvais tālrunis, uz kuru var zvanīt ārsti un pacienti, lai varētu pieteikt konsultāciju pie reģistra speciālista, ja ir diagnosticēta ĢH vai ir pamatotas aizdomas, ka tāds risks pastāv.

Tālruņa numurs: 25449674, darba dienās 8:30-17:00

(ja neizdodas sazvanīt ar pirmo reizi, speciālisti Jums atzvanīs. Ērtības labad var sūtīt arī īsziņu ar savu kontakta tālruni uz šo numuru.)