Holesterīna līmenis un riski

kas-ir-holesterins2

Holesterīns ir viena no divām taukvielām, kas sastopama dzīvnieku izcelsmes pro- duktos un cilvēka organismā. Un tieši holesterīns ir tā viela, kas izgulsnējas sirds un citās artērijās, tās nosprosto un izraisa infarktu vai citas komplikācijas.

  • Ar uzturu holesterīnu mēs uzņemam samērā maz – ne vairāk par pusgramu dienā, tādēļ gandrīz viss mūsu holesterīns ir pašu organismos sintezēts.
  • Mūsdienās ir kļuvis skaidrs, ka šūnu pieprasījums pēc holesterīna ir ļoti mazs un holesterīna deficīts nerodas pat pie ļoti zema holesterīna līmeņa asinīs. Ir būtiski mainījusies izpratne par to, kas ir holesterīna norma un kāds ir vēlamais holesterīna līmenis. Proti – tam ir jābūt krietni zemākam nekā uzskatīja agrāk.
  • Ir atzīts, ka holesterīns ir galvenais aterosklerozes (slimība, kas izraisa miokarda infarktu, insultu un pēkšņu nāvi) cēlonis un holesterīna līmeņa pazemināšana līdz ļoti zemam līmenim efektīvi pasargā no bīstamām sirds un asins- vadu slimībām.

Lai novērstu sirds un asinsvadu slimību risku, vissvarīgākais ir samazināt tieši „slikto“ jeb zema blīvuma lipoproteīnu līmeni (ZBLH)! Svarīgi – ja ir jau konstatēta holesterīna izgulsnēšanās artērijās (ateroskleroze) vai ir paaugstināts slimību risks, ZBLH ir jāsamazina līdz ļoti zemam līmenim, un tas nav bīstami. Pat ZBLH ap 0,3 – 0,5 mmol/l ir drošs, un tas nodrošina labāku aizsardzību pret sirds un asinsvadu slimībām.

Kādam ir jābūt ZBL holesterīna līmenim?

Saskaņā ar jaunakajām 2021.gada Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijām:

  • Veseliem cilvēkiem bez sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem, kā arī, ja sirds un asinsvadu slimību risks tiek vērtēts kā mērens/vidēji paaugstināts, ieteicamajam ZBLH līmenim ir jābūt robežās starp 1,8-2,6 mmol/l.
  • Cilvēkiem ar būtiski paaugstinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām (augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,8 mmol/l.
  • Cilvēkiem ar zināmu/pierādītu holesterīna izgulsnēšanos sirds vai citās artērijās (ļoti augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,4 mmol/l.
  • Atsevišķos īpaši bīstamos gadījumos ārsts var ieteikt pazemināt ZBLH pat zem 1,0 mmol/l.

KĀDIEM IR JĀBŪT CITIEM HOLESTERĪNA SKAITĻIEM?

  • Kopējais holesterīna līmenis palīdz prognozēt slimību risku, bet, kad tiek lemts par terapijas uzsākšanu, galvenais ir monitorēt ZBLH, bet kopējam holesterī- nam vairs uzmanību nepievēršam! Jo šķietami “normāls” holesterīna līmenis var patiesībā būt pat 2-3 reizes par augstu.
  • Augsta blīvuma lipoproteīnu (jeb “labajam”) holesterīnam (ABLH) ir jābūt virs 1,0 mmol/l vīriešiem un virs 1,2 mmol/l sievietēm, bet nav pieejamas zāles, kas, paaugstinot ABLH, spētu samazināt slimību risku. Vislabāk ABLH paaugstināt ar regulārām fiziskām aktivitātēm un svara samazināšanu, bet ar to vien nepietiek, lai sevi pasargātu no slimības.
  • Triglicerīdu (jeb parasto tauku) līmenim vēlams būt zem 1,7 mmol/l. To pazemināšana nav tik prioritāra kā ZBLH pazemināšana. Tikai gadījumos, kad to līmenis ir izteikti augsts, ārsts nozīmēs papildu medikamentus.
  • Ne-ABLH ir holesterīns, kas atrodas visās kaitīgajās daļiņās (gan ZBLH, gan citās). Tā ieteicamais līmenis ir noskaidrojams, ja pie ieteicamā ZBLH līmeņa (sk. augstāk) pierēķina 0,8 mmol/l.
  • ApolipoproteīnsB (ApoB) ir olbaltumviela, kas ir saistīta ar visām kaitīgajām holesterīnu transportējošajām daļiņām un arī pēc tā var spriest par šo daļiņu daudzumu. Piemēram, pacientiem ar ļoti augstu risku ieteicamais ApoB līmenis ir vismaz zem 65 mg/dl.

No kāda vecuma ir jāmēra holesterīna līmenis asinīs?

Holesterīna līmeni pirmo reizi vajadzētu pārbaudīt jau 5-6 gadu vecumā (līdz 9-10 gadu vecumam, noteikti pirms pubertātes), jo par sirds veselību jādomā jau no bērnī- bas! Šajā vecumā noteikts holesterīna līmenis ļaus savlaicīgi atpazīt pārmantotās slimības, ja tādas būs. Tas ir īpaši svarīgi, ja kādam no vecākiem (vai viņu pirmās pa- kāpes radiniekiem) ir bijusi agrīna sirds un asinsvadu slimība vai augsts holesterīns. Bērniem ar aptaukošanos vai cukura diabētu holesterīna analīzes jānosaka arī

pusaudžu gados. Informācija par holesterīna līmeni ļaus vecākiem saprast, cik liela uzmanība ir jāpievērš bērna dzīvesveidam. Tikai ļoti retos gadījumos var būt nepieciešama medikamentu lietošana.

Sākot no 18 gadu vecuma, katram noteikti ir jāzina savs holesterīna līmenis!
Ideālā gadījumā to vajadzētu noteikt reizi 5 gados, ja nav citu sirds slimību riska faktoru.